Paranormal Olaylar ve Gerçek Dışı Saçmalıklar - YazarLand - Kişisel Blog

30 Mart 2020 Pazartesi

Paranormal Olaylar ve Gerçek Dışı Saçmalıklar


Paranormal Olaylar ve Gerçek Dışı Saçmalıklar

Paranormal terimi, normal dışı, normal ötesi gibi anlamalara gelmekte olup telepati, psikokinezi gibi psişik fenomenleri bilinen fizikokimyasal yasalarla açıklanamayan olayları ve bu olaylarda söz konusu olan psişik yetenekleri belirtmek üzere Parapsikoloji'de kullanılan bir terimdir.

Paranormal olaylar ise yaşanan tüm tuhaflıkların genel bir ismidir. Yaşanan olaylar içerisinde ise genel olarak cinler, ruhlar, şeytanlar ve  uzaylılar gibi varlıkların görüldüğü iddia edilir. Görmek bir yana yaşanılan bu olayları duymak bile insanı korkutmak için yeterlidir. O an içerisinde olmak istemezsiniz, korkarsınız ama bunları anlatan insanları dinlemekten de kendinizi alıkoyamazsınız. Merak uyandırır adeta ve bu korku bazı insanlara haz bile verebilir.

İnanıp inanma konusu ise tartışılabilir bir konudur. Çünkü bazı insanlara göre bunlar uydurulmuş hikâyelerden ibarettir. Ama geride kalan insanlara göre ise hayatın bir parçası ve karanlığın içerisinden bizleri izleyen gözlerdir. Elbette bugün bunların gerçekliğini tartışmayacağım. Ben daha farklı bir konu üzerinde durmayı planlıyorum. Paranormal olaylara inanan insanları kapsayan ve günümüzde neredeyse her yerde videoları olan bir konu. Dediğim gibi bu olaylar yaşanmış ve var olabilir ancak kameralara bu denli fazla yansıması normal bir durum değildir. Bunun arkasında farklı bir neden ve aynı zamanda bir oyun vardır. Onlar kadar fazla rağbet görmeyecek bu anlattıklarım ama yine de gerçekleri yazmak her şeyden önemli.


Dikkat çekici bir içerik: Korku

Paranormal Olaylar ve Gerçek Dışı Saçmalıklar

Bir önceki yazımızda insanları etkilemenin çeşitli yöntemleri olduğunu söylemiş ve en etkili yöntemlerden birinin de korku olduğunu belirtmiştik. Son yıllarda her yerde gördüğümüz bu içerikler bunu kusursuz bir şekilde yerine getiriyor. Okuyanları veya izleyenleri çıkılmaz bir korku labirentine hapsediyorlar. Gerçek olduğunu düşündükleri için korkuları ve merakları aynı oranda yükseliyor. İşte bunu fırsat bilen kişiler ise bu tür içerikler üretmeye devam ediyor. Bunu arz ve talep ilişkisi olarak da adlandırabiliriz. İnsanlar korkmak istiyor onlar ise bunu önlerine seriyor. Sonuç olarak hedefledikleri görüntülenme sayısına da ulaşmış oluyorlar.

Her videoda kesin olarak yaşanılan sıra dışı olaylar

Paranormal Olaylar ve Gerçek Dışı Saçmalıklar

Bu içeriklere diğer insanlardan farklı yaklaşıyorum. Çünkü yapılan bu paylaşımlar bazı yönleri ile kurgu olduklarını ele veriyor. Her videoda kesin olarak yaşanan gizemli olaylar bunun ilk örneği. Dikkat ettiyseniz eğer hiçbir videonun olaysız kapanmadığını göreceksiniz. Cinli olduğu söylenen yerlere yapılan ziyaretler sonucunda garip sesler, kapanan kapılar ve sahipsiz gölgeler ile karşılaşıyorlar. Cinlerle anlaşma yapmışlar sanki istenen süre dolduktan sonra kaçmak için bir bahane doğuyor. Ve final, video son buluyor. Tabi bu kaçış sonucunda iyi bir izlenme geliyor. Sadece bir videoda hiçbir şey olmasa ve eve dönseler belki daha inandırıcı olabilir. Ama bu seferde izleyecek kimse kalmaz. Çünkü aralarında normal bir şekilde sohbet eden bir grup insanı kimse izlemek istemez.


Hiçbir şey olmamış gibi yeni bir video çekmek

Paranormal Olaylar ve Gerçek Dışı Saçmalıklar

Çektikleri içerikten sonra herhalde daha kimseyle konuşamazlar diye düşünüyor insan. Çünkü ben böyle bir şey yaşamış olsam değil yeniden video çekmek bir daha karanlıkta bile uyuyamazdım. Ama kahramanlarımız sanki hiçbir şey olmamış gibi başka bir cinli evde karşımıza çıkıyorlar. Kendinizi böyle bir durumun içerisinde hayal etmenizi istiyorum. Böyle bir şey yaşadıktan sonraki ruh halini onlarda göremeyince gerçek olmadığını anlayacaksınız. Sırf izlenim almak için dahi olsa hiç kimse böyle korkunç bir şeyin içine bir daha girmek istemez. Peki, bu durum karşısında herkesin hayatı kararıyorken onlara neden bir şey olmuyor?

21. Yüzyıl harikası: Teknoloji

Paranormal Olaylar ve Gerçek Dışı Saçmalıklar

Teknoloji hayatımızı kolaylaştıran mükemmel yeniliklerdir. İyi insanların elinde sihirli bir değnektir. Ancak kötü insanlar teknoloji ile kaosu getirir. Tabi videoyu çeken bu insanları kötü olarak nitelendirmek doğru olmayacaktır. Onları kaygıları olan insanlar olarak adlandırıyorum ben. İnsanların korkuları üzerinden kar elde etmek isteyen kaygılı kimseler. Dediğim gibi teknoloji ile birlikte insanların önünde duran engeller de ortadan kalkıyor. Ve yapılabilecek şeylerin de sınırı olmuyor haliyle. Boş bir duvarı kamera ile kaydettikten sonra hayal gücünüze göre ne isterseniz yerleştirebilirsiniz. Sahibi olmayan bir gölge çok ilgi çekici olmaz mı sizce de? Her videoda paranormal bir durumla karşılaşmak istiyorsanız biraz montajdan anlamanız da gerekiyor. İşte gelmek istediğim nokta burası gerçek sanılan sesler veya görünen şeyler aslında basit bir montajdan sonra elde edilebilecek görüntüler. Bu görseller daha profesyonelce işlenmiş hepsi bu. İyi bir kurgu ve karşınızda... "geri alsana bi baksana gölge var camda".

Sosyal medyanın gücü ve para

Paranormal Olaylar ve Gerçek Dışı Saçmalıklar

Şimdi ise bu kadar zahmetin neden çekildiği konusuna gelelim. Kaygılar. Evet, tamamen para kazanma ve tabi şöhret olma kaygısından kaynaklı. Aslına bakacak olursak para kazanmak için büyük çabalar sarf ediyorlar. Ve benim takıldığım konu para kazanmak istemeleri değil insanların korku yolu ile kandırılıp dikkat çekilmek istenmesi. Başka içerikler üretilebilir ama bu daha az kazanç anlamına geldiği için gerek duyulmuyor. Ve bu devranda bu içeriklere inanan insanlar olduğu müddetçe devam edecek.

Sonlara doğru…

Yayınlanan bu içeriklerin çoğunluğu birer hayal ürünüdür. Gerçekte bu tür olayları yaşayan insanlar var olabilir. Ancak bahsettiğim kişiler kesinlikle bunlar değil. Bunlar sadece para kazanma kaygısı olan ve bizim korkularımız üzerinden para kazanmaya çalışan menfaat dolu insanlar. Bizler buna dur demezsek onlar bizi sömürmeye devam edecekler.

Söz uçtu yazı kaldı. Hayata dair yeni yazılarda görüşmek dileğiyle. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme