İntihara Sebep Olan Uğultu - Taos Uğultusu Nedir - YazarLand - Kişisel Blog

14 Nisan 2020 Salı

İntihara Sebep Olan Uğultu - Taos Uğultusu Nedir


İntihara Sebep Olan Uğultu - Taos Uğultusu Nedir

Kaynağı belirlenemeyen taos uğultusu ilk olarak İngiltere’nin Bristol kentinde halkın şikâyetleriyle ortaya çıkmıştır. Taos uğultusunun ilginç tarafı duyanları çıldırtmasıdır. Hatta bazı insanları intihar ettirecek kadar rahatsız etmiştir.

İlk olarak 1950'li yıllarda ihbarları gelmeye başlayan gizemli uğultu, ilerleyen yıllarda daha fazla bölgede düşük frekanslı, bir “zonklama ve gümbürdeme” tarzı bir gürültü olarak daha fazla yerleşim biriminde duyulmaya başlandı.

İngilizcede “Hum” olarak tanımlanan taos uğultusu insanları uykularından alıkoyduğu için dünyanın farklı bölgelerinden yetkililere aynı şikâyetlerle başvurulmuştur.

“Taos uğultusu” hakkındaki genel görüşler ise uğultunun genelde kapalı alanlarda duyulduğu ve geceleri gündüzlerden çok daha fazla hissedildiği. Ayrıca, şehirlerdeki gürültüyü içermeyen kırsal bölgelerde yaygın olduğudur.


Önerilen yazı: Astral Seyahat Nedir? Nasıl Yapılır ve Teknikleri Nelerdir?

Taos uğultusu mağdurlarının itirafları

İntihara Sebep Olan Uğultu - Taos Uğultusu Nedir

İngiltere’nin Surrey kentinde yaşayan akustik mühendisi Geoff Leventhall'ın 2003 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, “Taos uğultusu” bulunan bölgelerdeki nüfusun sadece yüzde 2’si uğultuyu duyuyor. Bu gürültüye maruz kalanlar ise genelde 55-70 yaş arası insanlar oluyor.

“Taos uğultusu” mağduru insanlar, gürültüyü “rölantide çalışan bir dizel motoru” gibi tanımlıyor. İngiltere’nin Leeds kentinde uğuldamaya maruz kalan Katie Jacqures, BBC’ye, “Bu bir nevi işkence... Bazen gerçekten çığlık atmak istiyorsunuz” yorumunda bulundu.

Jacques, “Geceleri çok daha kötüleşiyor... Uyumak zorlaşıyor çünkü arka planda sürekli bu sesi duyuyorsunuz. Sürekli dönüp duruyor ve kafanızı daha fazla bu sese takıyorsunuz” dedi.

Duyma sorunu bulunmayan mağdurlardan birçoğu, şikâyetleri dikkate alınmadığı zaman daha da sinirleniyor. Mağdurlar, baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik, burun kanaması ve uyku bozukluğu gibi rahatsızlıklar çekiyor. BBC’ye göre, İngiltere’de bugüne kadar en az 1 kişi “Taos uğultusu” yüzünden intihar etti.
İntihara Sebep Olan Uğultu - Taos Uğultusu Nedir

Hakkında kesin bir bilgi olmamasıyla beraber birçok komployu beraberinde getiriyor. Hatta bazen devletlerin gizli psikolojik silahları olduğunu söyleyenler de var. “Taos uğultusu” sıra dışı teorilerin ortaya çıkmasına bile neden olmuş durumda.

İnsanların uzaydan gelen teknolojik silah olduğu söylemlerine karşın araştırmacılar, böyle bir şeyin olmadığı konusunda hemfikirler.

 • Kokomo Hum'da yapılan araştırmaların ardından, bilim insanları ana sorumluların sanayi bölgelerindeki ısıtıcı üniteleri, elektrik akım hatları, iletişim cihazları veya yüksek basınçlı gaz hatları gibi sanayi bölgeleriyle bağlantılı kaynaklar olduğunu düşünüyor.


 • Bir diğer teori, uğultunun sadece bazı insanlar tarafından algılanan, düşük frekanslı elektromanyetik radyasyondan kaynaklandığı. Hatta bazı insanlardan çok daha yüksek frekansları duyan insanların uğultuya maruz kaldığı vakalar da mevcut.


 • Ortaya sürülen diğer teoriler ise okyanus dalgaları ve tektonik plakaların oluşturduğu sismik faaliyetlerden, askeri deney ve denizaltıların iletişimlerine kadar uzanıyor. Ancak hiçbiri kesin bir bulgu sunabilmiş değil.


Bunca araştırma ve teorilere rağmen taos uğultusuna sebep olanın ne olduğu bulunamadı ve bu gizem 40 yıldır devam ediyor. İngiliz araştırmacı Leventhall da bu gizemin yakın zamanda çözülemeyeceğini ifade etmiştir.


Kaynak: Sabah Haber

12 yorum:

 1. Sayende yeni bilgiler edindim teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim. Ve benim gibi meraklı olan birisine faydalı olduğum için mutlu oldum.

   Sil
 2. O bölgede yaşayan insanların bu sesi duyanlarında, kulak ile ilgili bir problemleri olabilir mi acaba? Çünkü bende de özellikle geceleri kan akışı gibi bir uğultu oluyor arada :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle geçmiş olsun inşaallah en kısa zamanda iyileşirsiniz :)

   Dediğiniz durumda olası bi durum ve yukarıda bahsettiğim gibi genelde 55 - 70 yaş arası insanlarda görülen bir sıkıntı. Yaştan gelen bi rahatsızlık da olabilir.

   Araştırmaların bir türlü yanıt veremediği sorunu dışarıda aramak yerine içeride arasalar daha kısa sürecek herhalde :)

   Sil
 3. Çok teşekkür ederim fakat doktorlar bizde de birşey bulamadılar. :) Küçük bir ihtimal turizm açısından da böyle bir söylenti olabilir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Doğru söylüyorsunuz o da olabilir. Geçenlerde izmirin ilçesi şirinceye gezi yapmıştım. Normal şartlar kimse gitmez oraya çünkü dağın başında küçük bir köy gibi ama 2011 yılında kıyametin kopmayacağı tek yer diye bi söylenti yayıldı ve Hristiyanların çoğu o bölgede toplandı.

   Şuanlarda orası turistik bir mekan oldu ve her yere pazarlar kurulup gelen insanlardan gelir elde ediyorlar.

   Sil
 4. Evet Şirince'yi kıyametin kopacağı yerlerden biri olarak biliyorum. :) Geçen sene bende oradaydım. Biz müslümanlar için sadece ortam merakı olarak ve büyük ihtimal tek seferlik bir gezi oluyor fakat gayri müslimler bu tip konularda daha meraklı oluyorlar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle. Sadece adı duyulduğu için madem oraya kadar gittik. Görmeden dönmeyelim olsun diye yaptığımız küçük bir geziydi. Doğa olarak mekan güzel. Ancak insanlar kirletmiş orayı.

   Sil
 5. Önce kendimiz kirleniyoruz, doğa ne yapsın. :) Yorumlar sohbete dönüştü iyice, okuyucularınızı da sıkmayalım, hoş ve ilginç bir yazıydı, emeğinize sağlık.

  YanıtlayınSil
 6. Bu yazıyı okuyunca aklıma kişiye özel anons teknolojisi geldi

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öyle bi teknolojinin olduğunu şuan öğreniyorum. En az taos uğultusu kadar ilginçmiş :)

   Sil