Roket ve füzeler günümüz teknolojileriyle dahi yapılması ve çalışır hale gelmesi yıllar sürerken günümüzden asırlarca öncesinde yaşayan ve kim olduğu bilinmeyen bir mucit tarafından sorunsuzca uçurulabilmiştir.

Roket biliminin babası olarak kabul edilen bu gizemli mucit adını duyuramasa da ardında tarihin seyrini değiştirecek bir el yazması bıraktı.

Sibiu el yazması nedir?

16. yy ‘da Yazılan Roket Biliminin Babası – Sibiu El Yazması Nedir?

Yapılan karbon testleriyle 1500’lü yıllara uzandığı öğrenilen ve 450 sayfadan oluşan Sibiu el yazması içerisinde roketlerin nasıl çalıştığını anlatan bilgiler ve dış görünüşüyle ilgili çizimler bulunuyor. Hatta 1555 yılında Romanya’nın Sibiu kentinde roket uçuşuyla alakalı ayrıntılar ve uçuşun başarılı olduğu yazıyor.

Modern uzay araçlarının sistemini anlatıyor

16. yy ‘da Yazılan Roket Biliminin Babası – Sibiu El Yazması Nedir?

Dünya tarihinde büyük devrim kabul edilen uzay araştırmalarında kullanılan Apollo, Gemini, ve Mercury uzay araçlarının program teknolojileri asırlar önce Sibiu el yazmasına yazılmıştır.  

Modern bilim insanlarının dahi zorlandığı böyle bir konunun asırlar öncesinde nasıl yazıldığı gizemini hala koruyor.

Böyle büyük icatların zamanında anlaşılmayıp saklanması ya da ortadan kaldırılmak istenmesi insanların teknolojide gerilemesine neden oluyor. Sibiu el yazması 1961 yılında keşfedilmiştir. Eğer daha erken vakitte bulunsaydı ya da daha iyimser olup zamanında icat edilen roket teknolojisine destek verilseydi dünyamız çok farklı olacaktı.

Bugünlerimiz geleceğin tarihidir. Yapılan yeniliklere köstek değil de destek olmamız gerekir.