Uzaydan Gelen Mesaj Çözüldü - Wow Sinyali Nedir?


Uzayda hayat var mı sorusu yüzyıllardır insanlığın merak noktasıdır. 

Uzaydan zaman zaman sinyaller alınsa da birçoğu gök taşlarının çarpışması sonucu çıkan ses dalgalarından kaynaklanıyor. Dünya dışı hayatın olabileceği ümidiyle uzaya onlarca mesaj gönderildi ancak tek bir yanıt dahi alınamadı.

Uzaydan gelen en uzun mesaj: Wow sinyali nedir?Uzaydan Gelen Mesaj Çözüldü - Wow Sinyali Nedir?


Uzaydaki yaşama yönelik merakıyla bilinen Dr. Jerry Ehman 15 Ağustos 1977'de araştırmaları sırasında alışılmadık bir sinyal yakaladı. Şaşkınlığını belli etmek için sinyal raporlarının yanına “wow!” ifadesini not aldı. O günden bu yana wow sinyali adıyla meşhur oldu.  

Araştırmanın yapıldığı dönemde wow sinyalinin kaynağının bilinmemesi uzayda hayatın olduğuna inanan bilim insanlarını daha da umutlandırıyordu.

40 yıllık araştırma sonuç verdi. Wow sinyalinin ne olduğu ortaya çıktı.


Uzaydan Gelen Mesaj Çözüldü - Wow Sinyali Nedir?


Dr. Ehman sinyalin 30. yıl dönümünde konu ile ilgili ayrıntılı bir rapor hazırlayıp internet üzerinden herkesin erişimine açık olarak paylaştı. Bu raporda Big Ear Radyo Teleskobu’nun özelliklerini, bilgisayar çıktısındaki verilerin nasıl hesaplandığını, sinyalin özelliklerini ve parametrelerini, sinyale dair söylentileri, hipotezleri ve kendi görüşlerini açıkladı.

Raporda mevcut hipotezlerin ve olasılıkların değerlendirildiği kısımda sinyalin Güneş Sistemi’ndeki gezegenlerden, asteroitlerden, uydulardan, hava taşıtlarından ya da uzay araçlarından kaynaklanmadığını, ancak sinyalin kesinlikle Dünya dışı olduğunu açıklamıştı. Bununla birlikte daha sağlıklı hipotezlerin ortaya atılmaya ihtiyaç olduğunu belirterek raporu bitirdi.

Bu bilinmezliğin peşine düşen Ohio Eyalet Üniversitesi’nden Antonio Paris ve ekibi, raporda söz edilmeyen kuyrukluyıldızların wow sinyaline kaynak olabileceği ihtimalinden yola çıkarak araştırmalarını yoğunlaştırdılar.

Araştırmaların sonunda 266/P Christensen kuyrukluyıldızı’nın wow sinyalinin kaynağı olduğu iddia edildi.

Devam ediyor…

27 Kasım 2016 ile 24 Şubat 2017 tarihleri arasında devam eden gözlemlere göre, kuyrukluyıldızın Big Ear Radyo Teleskobu’nun algıladığı 1420 MHz boyutunda sinyal yaydığı ve 15 Ağustos 1977 tarihinde sinyali gönderebilecek konumda olduğu tespit edildi.

40 yıl önce kaydedilen sinyalle aynı güçte olmaması dikkat çekiyor ancak Paris, bu durumu Big Ear’ın büyüklüğüne ve 40 yılda uğradığı aşınmalarla kuyruklu yıldızın kütlesini kaybettiğini öne sürüyor.

Söz uçtu, yazı kaldı. Hayata dair yeni yazılarda görüşmek dileğiyle.

Kaynak: Bilimgenç

Yorum Gönderme

2 Yorumlar